Skoči na glavni sadržaj Skoči na pretragu

Languages

English English EN

„Niste krivi Vi. Kriva je vaša štinjača.”

17.05.2017.

Da je zdravlje štitnjače prepoznato kao važan čimbenik zdravlja uopće, pokazuje i obilježavanje Međunarodnog tjedna štitne žlijezde pod geslom „Niste krivi Vi. Kriva je vaša štinjača.” ususret Danu štitnjače koji će posebnom akcijom Hrvatska udruga bolesti štitnjače obilježiti u subotu, 20. svibnja 2017. od 10,00 do 14,00 sati na Trgu Petra Preradovića (Cvjetni trg).

Štitnjača je mali organ s ogromnim djelovanjem na cijeli organizam. Štitnjača sintetizira i otpušta hormone (TSH, T3 i T4) u krvotok i na taj način regulira metabolizam. Ti hormoni su nužni za pravilno funkcioniranje svih tkiva i organa. Dva najčešća poremećaja u funkcioniranju rada štitnjače su hipotireoza (smanjna aktivnost štitnjače) i hipertireoza (pojačana aktivnost štitnjače) od čega je hipotireoza mnogo češća. Simptomi bolesti štitnjače variraju od osobe do osobe i obično se pogrešno povezuju s ostalim stanjima kao što su trudnoća, menopauza ili depresija.

Bolesnici s hipotireozom često osjećaju umor, pospanost i/ili slabost, nepodnošljivost hladnoće, imaju poremećaj pamćenja, dobivaju na tjelesnoj težini ili gube na tjelesnoj težini (bez obzira primjenu dijete i tjelovježbe), depresiju, opstipaciju, poremećaj menstrualnog ciklusa, imaju problema s plodnošću, bolove u zglobovima i mišićima, imaju tanku i lomljivu kosu i nokte i suhu kožu. Dugoročne komplikacije hipotireoze mogu biti vrlo ozbiljne kao što su vrlo nizak broj otkucaja srca koji može dovesti i do kome, povišeni krvni tlak i povišena razina kolesterola – značajni faktori rizka za nastanak ateroskleroze i bolesti srca, neplodnosti i Alzheimerove bolesti (povećan rizik kod žena).

Bolesnici s hipertireozom suočeni su s gubitkom tjelesne težine iako jedu normalno, anksioznošću, razdražljivošću, visokim brojem otkucaja srca (često i više od 100 otjucaja u minuti), izbuljenim očima, drhtanjem ruku, slabošću, ispadanjem kose, česta stolica, brzim rastom noktiju, tankom i glatkom kožom, pojačanim znojenjem i pojačanim menstrualnim krvarenjima. Ukoliko se ne liječi, hipertireoza može dovesti do aritmije (nepravilan ritam kontrakcija srčanog mišića) i do srčanog udara. Osim toga kod žena u postmenopauzi hipertireoza povećava rizik od osteoporoze i prijeloma kostiju. Hipertireoza u trudnoći je vrlo ozbiljna i može dovesti do pobačaja, uzrokovati intrauterini zastoj rasta, prijevremenog poroda.

Oko 300 milijuna ljudi širom svijeta suočeni su s problemima vezanih uz štitnjaču, a pretpostavlja se da ih više od polovice nije dijagnosticirano. Unatoč velikog raspona simptoma disfunkcije štitnjače koji ponekad mogu zavarati stanje se može lako dijagnosticirati jednostavnim testom za određivanje razine hormona u krvi. Pregled štitnjače važan je radi utvrđivanja tipičnih znakova bolesti i može biti podrška u postavljanju točne dijagnoze. Osjećate li neke od navedenih simptoma, javite se svom liječniku jer se liječenje hipotireoze i hipertireoze provodi vrlo uspješno.

Podijeli

Tagovi