Skoči na glavni sadržaj Skoči na pretragu

Languages

English English EN

Poziv na sudjelovanje u pilot projektu AZAS

20.09.2014.

Poštovani ugovorni partneri,

analizom stanja dosadašnjih dežurstava liječnika obiteljske medicine tijekom vikenda, koje je u nadležnosti lokalnih zajednica, uvidom u njihovu svrsishodnost i učinkovitost, te analizom velikog broja „nehitnih“ stanja koja opterećuju bolničke hitne službe (70%), a na prijedlog struke, započet je pilot projekt organiziranja dnevne, vikend ambulante za akutna stanja (AZAS) u sklopu akutnih bolnica. Važno je napomenuti kako se ne radi o ambulanti za hitna stanja već o ambulanti za akutna stanja koja su u domeni liječnika obiteljske medicine (LOM). Pacijenti koji dolaze u ambulante za hitna stanja nisu pacijenti „s ulice“ već pacijenti koji su prošli trijažnu proceduru, te potom upućeni u AZAS, ili su već obrađeni u objedinjenom hitnom bolničkom prijamu (OHBP) ili nekoj hitnoj specijalističkoj ambulanti. Trijažni proces obavlja posebno educirano osoblje koje diferentna hitna stanja odmah upućuje u OHBP ili specijalističku ambulantu, a akutna nekomplicirana stanja u AZAS. Ukoliko LOM smatra da pacijent zahtjeva viši nivo skrbi od mogućnosti AZAS-a, ili radi dvojbi oko dijagnoze, suvereno upućuje (vraća) pacijenta s uputnicom C2 u OHBP ili neku od specijalističkih ambulanti pri bolnici na koju je „naslonjen“ AZAS, čime pacijent ulazi u proces skrbi SKZZ temeljem algoritma C2 uputnice.

Cilj projekta je:

  • Smanjiti opterećenje na bolničke hitne službe kako bi stvarno hitni pravovremeno dobili potrebnu skrb
  • Omogućiti LOM-u potrebnu dijagnostiku (lab, rtg, EKG) tijekom dežurstva odnosno rada u AZAS-u
  • Supervizija terapije propisane po otpustu iz OHBP-a ili SKZZ-a.
  • Svesti broj vikend dežurstava na racionalnu mjeru (1-4 x godišnje po liječniku OM) i podići učinkovitost
  • Omogućiti da članovi skupne prakse među sobom podijele dežurstva prema dogovoru
  • Osigurati pacijentu cjelovitu uslugu na jednom mjestu (terapija nakon izlaska iz hitnih ambulanti)
  • Poboljšati suradnju i komunikaciju PZZ i SKZZ na lokalnoj razini
  • Omogućiti informatičku podršku i bilježenje odrađenog posla na dežurstvu
  • Omogućiti za LOM-a financijsku održivost dežurstva kao oblika rada vikendom
  • Omogućiti svakom LOM-u skrb za svog pacijenta tijekom vikenda (eventualno previjanje, parenteralna terapija, kontrola itd.) kojeg, samo ako smatra potrebnim, može uputiti u AZAS tijekom vikenda uz popratno pismo liječniku.

Tek po završetku pilot projekta, a na temelju dobivenih pokazatelja, u suglasju sa strukom donijet će se odluka o opravdanosti i načinu uvođenja AZAS-a. Molimo ugovorne partnere (bolnice i obiteljske liječnike) da se uključe u projekt (uz naknadu prema dosadašnjim pravilima za dežurstva) i organiziraju jedan dan u AZAS-u, kako bi iz „prve ruke“ procijenili prednosti i mane takvog načina rada, te odredili potrebna mjesta dežurstva u RH. Svako mišljenje temeljeno na iskustvu i argumentima je dobrodošlo. Za sudjelovanje u projektu možete se javiti azas@hzzo.hr. Vaš HZZO

, full_html

Podijeli

Tagovi